Jak pomóc żołądkowi po świętach?
Wzdęcia
Występowanie wzdęć związane jest z nadmierną ilością gazów w jelitach, w okresach poświątecznych może pojawić się także u osób, które zazwyczaj nie mają z nim problemu (dzieje się tak ze względu, na posiłki, które spożywamy często w tym okresie).
Naturalnymi sposobami pozwalającymi poradzić sobie ze wzdęciami mogą być gorące herbatki z kopru lub kminku. Przed wypiciem najlepiej je przecedzić. Dla tych, którzy nie przepadają za ziołowymi herbatkami polecamy natomiast okłady z termoforem.
Zaparcia
Przyczyna zaparć nie różni się bardzo od czynników powodujących zgagę czy wzdęcia. Ich występowanie wzmaga „świąteczne nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu” a także brak aktywności. Właśnie dlatego polecamy porządny spacer, który powinien korzystnie wpłynąć na pracę naszych jelit. Po powrocie można spróbować, którejś z potraw wymienianych często w „antyzaparciowym” menu, np.: kiszonej kapusty, śliwek, jabłek, kasz.
Co na zgagę
Poczucie dyskomfortu w przełyku, charakterystyczne uczucie pieczenia pojawia się najczęściej po spożyciu potraw słonych i pikantnych, ale także słodkich. Jak poradzić sobie ze zgagą z wykorzystaniem prostych, domowych metod? Wśród naturalnych leków wymieniane są owoce suszone (np. banany i morele) oraz płatki migdałowe. Przydatna może być także herbata z rumianku.
Zapobiegaj!
To bardzo trudne, ale warto także działać prewencyjne. Zgadze, zaparciom i wzdęciom zapobiec może odpowiednie przyprawianie potraw, ruch a także poskromienie apetytu. Może warto, któryś z tych czynników włączyć do katalogu noworocznych postanowień?
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|