KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
2020-11-08

Tani chmiel przez koronawirusa?

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o uruchomienie przez Rząd Polski W ramach Tarczy antykryzysowej dodatkowej pomocy dla producentów chmielu. Niskie ceny w skupie to efekt kryzysu, który wywołany jest trwającą pandemią koronawirusa COVID-19.

Obecnie ceny w skupach kształtują się w granicach  16 zł/kg szyszek chmielowych - informuje LIR. - W latach ubiegłych średnie ceny w skupie w zależności od odmiany kształtowały się na poziomie 22-27 zł/kg. Dodatkowo należy zasygnalizować, że producenci chmielu zmagali się w bieżącym roku z wieloma problemami związanymi nie tylko z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, niższymi plonami, ale też z brakiem pracowników sezonowych angażowanych do najbardziej pracochłonnych etapów produkcyjnych jak naprowadzanie roślin na przewodnik czy zbiór.

Ceny w skupach proponowane w tym roku przez kontrahentów powodują trudną sytuację ekonomiczną rolników, których praca w tym sektorze jest wysokonakładowa, gdzie drożeje energia, opał,robocizna i ponosi się duże koszty zatrudniania pracowników sezonowych. Zdaniem izby spadek cen w skupie to skutek znacznie mniejszego zapotrzebowania na chmiel, który spowodowany jest obecnie występującym kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią, gdzie zamknięte są bary, restauracje i odwoływane są imprezy rozrywkowe i mecze.

Dlatego też zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwraca się z wnioskiem o uruchomienie przez rząd dodatkowej pomocy dla producentów chmielu dotkniętych skutkami Pandemii COVID -19.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA

Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione